(0312) 381 99 99

GRİP NEZLE VE ZATÜRRE

En çok kafa karıştıran sorular, ne yapmalı, nasıl korunmalı?

ZATÜRRE (PNÖMONİ)

                Zatürre akciğerlerin iltihabıdır ve bir mikrop hastalığıdır(bakteri, virüs gibi). Sık görülen, çoğunlukla hekime başvurmaya neden olan ve en fazla ölüme yol açabilen hastalıklar arasında yer alır. Ülkemizde ölüm nedenleri arasında beşinci sırada yer almaktadır.

Belirtileri nelerdir?

                Öksürük, balgam, ateş yükskeliği ve göğüs ağrısı en sık rastlanan şikayetlerdir. Sık nefes alıp verme, nefes darlığı, bulantı, kusma, kas-eklemlerde ağrıalr, halsizlik, iştahsızlık, bilinç kaybı gibi belirtiler de görülebilir.

Nasıl Tanı Konulur?

                Şikayetleri ile başvuran hastaları muayene edildikten sonra çoğunlukla akciğer grafileri çekilerek tanı konur. Ağır zatürre durumlarında ve hastaneye yatması gereken hastalarda kan testleri, bilgisayarlı tomografi ve balgam testleri gibi ileri incelemeler gerekebilir. Zatürreye neden olan mikrobun belirlenmesi için balgam örneğinin incelenmesi gerekir.

Tedavisi nasıldır?

                Hekim kontrolünde uygun ilaç tedavisi ile genellikle hızla iyileşen bir hastalıktır. Ancak tedavinin de kontorl altında sürdürülmesi gerekir. Bazen akciğer kanseri gibi hastalıklar zatürre gibi bulgu verebilir. Bazen zatürre mikroplara bağlı olmayabilir. Bu durumların ayrımı için bir göğüs hastalıkları hekimine başvurunuz.

Korunmak mümkün mü?

                Takipli olunan hastalıkların kontrol altına alınması, sağlıklı ve dengeli beslenme, sigara ve alkol 'ün bırakılması, pnömokok ve yıllık influenza aşıları, korunma ve hijyene dikkat edilmesiyle zatürreden sakınılabilir ve ölüm oranları azaltılabilir.

GRİP (İNFLUENZA)

                Burun, boğaz ve alt solunum yollarını (bronş) nadiren de akciğerleri etkileyen bir viral infeksiyondur.

Belirtileri nelerdir?

                Belirtileri çok değişkendir, çok ağır bulgularla veya hafif de seyredebilir. Aniden başlayan yüksek ateş, baş ağrısı, halsizlik bitkinlik, kuru öksürük, boğaz ağrısı-yanma, burun akıntısı-tıkanıklığı, kas ağrıları görülebilir.

Nasıl Tanı Konulur?

                Viral infeksiyonların kesin tanısını koymak güçtür. Sıklıkla muayene bulguları ve şikayetler değerlendirilerek tanı konulur. Labaratuvar ve görüntüleme yöntemleri diğer sebeplerin dışlanması için gerekli olur. Kesin tanı için virüsün gösterilmesi gerekir.

Tedavisi nasıldır?

                Antibiyotikler gribe etkili değildirler. Grip tedavisinde kullanlan ilaçlar vardır; ancak grip infeksiyonunun ilk 48 saati içinde başlanırsa anlamlı yarar sağlamaktadırlar. Bol sıvı tüketimi, istirahat, dengeli ve sağlıklı beslenme tedavinin önemli bir ayağını oluşturur.

Korunmak mümkün mü?

                Grip virüsüne karşı aşı vardır. Eylül-Kasım aylarında önerilmektedir, çünkü bağışık yanıtın oluşması için en az 20 günlük bir süre gereklidir. Sağlıklı ve dengeli beslenme, sigara ve alkol 'ün bırakılması ve yıllık influenza aşıları, korunma ve hijyene dikkat edilmesiyle korunmak mümkündür.

NEZLE (Soğuk algınlığı; Coryza)

                Soğuk algınlığı virüslerin neden olduğu, burun ve boğazda sınırlı bir enfeksiyon hastalığıdır.Soğuk algınlığı son derece bulaşıcıdır, hastalık havadan damlacıkla yada ellerin ağız, burun ve göze dokunulması ile bulaşır.

Soğuk algınlığı şikayetleri nelerdir?

                Hastalık bir iki günlük kuluçka süresinin sonunda ortaya çıkar, en sık görülen şikayetler: Ateş, boğaz ağrısı, boğazda yanma, gıcıklanma, kaşınma hissi, burun akıntısı, burunda doluluk, koku ve tat duyusunun bozulması, hapşırık, kuru öksürük, kulaklarda doluluk ve kaşıntı, kulaklarda tıkanıklık hissi, gözlerde kızarıklık sulanma ve yanma hissi, baş ağrısı, yorgunluk ve kırıklık hissidir.

Soğuk algınlığı tanısı nasıl konur?

                Soğuk algınlığı teşhisi hastanın şikayetleri ile konur.

Genellikle ileri laboratuvar testlerine gerek olmaz, ancak

gerilemeyen şikayetler yada komplikasyon düşünüldüğünde ileri tetkik ve inceleme istenebilir.

Tedavisi Nasıldır?

                Tedavi şikayetlerin hafifletilmesine yönelik olarak yapılır. Antibiyotik ve antiviraller kullanılmaz. Bol sıvı alımı, garagara, dengeli-sağlıklı beslenme, gerektiğinde hekim tavsiyesiyle akıntı azaltıcı, öksürük kesici, rahatlama sağlayan ilaçlar kullanılabilir.

Kimler Aşı Olmalı

Zatürre

65 yaş ve üzeri

Akciğer, kalp, böbrek, karaciğer ve şeker hastalığı olanlar

Dalak disfonksiyonu veya dalağı alınmış olanlar

Bağışıklık yetmezliği ve bağışıklık sistemini baskılayan tedavi kullanımı olanlar

Koruyuculuğu 5-10 yıldır ancak yaşam boyu bir veya iki kez yapılması çoğu kez yeterli olur.

Grip

65 yaş ve üzeri

Akciğer, kalp, böbrek, karaciğer ve şeker hastalığı olanlar

Dalak disfonksiyonu veya dalağı alınmış olanlar

Grip yönünden riskli şahıslar ile birlikte yaşayanlar (Altı aydan küçük bebekle yakın ve sürekli teması olanlar)

Grip sezonunda gebelik düşünenler

Her yıl yapılması önerilir, sürekli koruyuculuk bırakmaz.