(0312) 381 99 99

Bebek Dostu Hastane

ANNE SÜTÜ ve EMZİRME POLİTİKASI

Kurumumuz bebek beslenmesindeki temel politikası: anne sütü ile beslenmesidir.

Emzirme politikamız anne sütünü teşvik ilkeleri konusunda tüm personelimiz bilgilendirilmektedir. Kurumumuza yeni gelen personellerin eğitimi 6 ay içerisinde yapılmaktadır.

Hastanemize müracaat eden tüm hamile kadınlar anne sütünün ve emzirmenin yaraları konusunda bilgilendirilmektedirler. Hastanemizde anne sütünün muadilleri reklamları pazarlaması ( afiş, broşür, ücretsiz numune dağıtımı ) yasaklanmıştır.

Doğumdan sonra ilk 1 saat içinde annenin bebeğini emzirmesi bebeklerin anneleriyle ten tene temas kurması için uygun ortam sağlanmaktadır.

Anneyle bebeğin aynı odada kalmaları yararları anlatılmaktadır. Mümkün olan her koşulda anneyle bebeğin aynı odada kalması sağlanarak bebek her meme istediğinde istediği kadar emzirmesi konusunda anne bilgilendirilmektedir.

Anneye bebeğin ilk sütünün önemi hakkında bilgi verilmekte, bu ilk sütün tıbbi bir neden olmadığı sürece verilmesi konusunda anne teşvik edilmektedir. Bebek doğduktan sonra eğer emzirilemiyorsa, ilk 6 saat içinde annelerin memelerinin sağılması ve takiben her 2- 3 saatte bir takip edilerek süt üretimi için memelere gerekli uyarı sağlanmaktadır.

Yalancı emzik ve biberon kullanımının diş yapısını bozduğu, enfeksiyon riski taşıdığı, başarılı emzirmeyi engellediği vurgulanarak bebeklerde kullanılmaması gerektiği belirtilmektedir.

Çalışan annelerin bebekten ayrı kaldıkları süre içerisinde süt salgılanmasının nasıl sürdürebilecekleri anlatılmaktadır.

Annelere emzirme teknikleri gösterilmekte konuyla ilgili broşür dağıtılmaktadır.

Anne sütünün saklanması gerektiği durumlarda annelere bilgilendirme yapılmaktadır. ( Anne sütü 3 saat oda ısısında, 3 gün buzdolabında,  3 ay derin dondurucuda saklanabilmektedir. )

Taburcu olduktan sonra anneler ilk 6 ay süresince en az 2 yaşına kadar anne sütü vermeye teşvik edilmekte ve annelere emzirmeyle ilgili problemler yaşandığında kadın doğum servis ve polikliniğine, çocuk hastalıkları servis ve polikliniğine her zaman danışabilecekleri söylenmektedir.

Bu kurum BEBEK DOSTU HASTANE olarak bebeklerin sağlıklı büyümeleri için çalışmaktadır.