(0312) 381 99 99

Radyoloji

Hastanemizin Radyoloji Bölümünde verilen hizmetler;

ULTRASONOGRAFİ
Ultrasonografi, ultrason kullanılarak elde edilen görüntüler. Birçok hastalığın ön teşhisinde kullanılan, ancak daha çok karın organları gibi ses dalgalarının kolayca geçebileceği konumdaki organların tetkikinde etkili bir inceleme yöntemi olarak kullanılır. Bu inceleme yönteminde X ışını yoktur. Ultrason, insan kulağının işitemeyeceği kadar yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanarak iç organları görüntüleyen bir tanı yöntemidir. Ultrasonda radyasyon kullanılmaz. Ayrıca hastanemizde ultrasonun ileri aşaması olan Renkli Doppler cihazımızda mevcuttur.

BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ BT
Tomografi radyolojik teşhis yöntemidir. Çekim yapılacak alanın kesitsel olarak incelenebilmesini sağlayan bir yöntemdir. Hastalarımız çekim öncesinde bilgilendirilmektedir. Çekimler radyoloji teknisyeni tarafından yapılmakta olup doktor tarafından değerlendirilmektedir.

KEMİK DANSİTOMOETRE
Hastanemizde halk arasındaki ismi ile kemik erimesi (Osteoporoz) hastalığının teşhisi kemik dansitometre sistemi ile yapılmaktadır.

MAMOGRAFİ
Mamografi, memenin filmini çeken özel bir cihaz. Meme kanserinin teşhisindeki en etkin görüntüleme yöntemlerinden biridir. Memede, muayene ile saptanamayacak kadar küçük anormalliklerin tespit edilmesi amacıyla uygulanan mamografi yönteminde elde edilen sonuç, meme kanseri tanısında büyük önem taşımaktadır. Her yaştaki kadına tıbbi gereklilik halinde mamografi uygulaması yapılabilir ancak yakınması olmayan hastaların da 35-40 yaş aralığında en az 1 kez mamografi yaptırması öngörülmektedir.

RONTGEN
Tıpta kullanılan en temel tanı yöntemlerinden birisidir. Hastanemizde tüm direkt grafiler çekilmekte olup ayrıca İVP (İlaçlı böbrek filmi) gibi tetkiklerde yapılmaktadır.