(0312) 381 99 99

Hemipleji - İnme

Hemipleji – İnme

Hemipleji vücudun sağ veya sol yarısında istemli hareketin kaybı felcidir. İnme dünyada en sık karşılaşılan beyin ve sinir sistemi hastalığıdır. İnme çoğu kez beyin damarlarında tıkanma yada beyin kanamasına bağlıdır. Kafa travmaları, beyin tümörleri, zehirlenmeler, mikrobik hastalıklardan sonrada görülebilir.

İnmede vücudun bir yarısında istemli hareket kaybı veya azlığı, duyu bozukluğu, konuşma bozukluğu, algılama bozukluğu, görme alanı kaybı gibi nörolojik bozukluklar gelişir.

Hipertansiyon, şeker hastalığı, kalp hastalıkları, sigara, yüksek kolestrol, şişmanlık, alkol, sedenter yaşam inmenin en önemli sebepleridir.

TEDAVİSİ

Tedavi bir ekip tarafından yapılmalıdır. Bu ekipte nörolog, beyin cerrahı, FTR Uzmanı, fizyoterapist, rehabilitasyon hemşiresi, ortez, protez teknisyeni, psikolok, sosyal hizmet uzmanı, iş ve uğraşı terapisti bulunur.

Nörolog ve beyin cerrahı tarafından medikal tedavi veya cerrahi tedavi yapılan hastaya aynı zamanda rehabilitasyon tedavisi de başlanmalıdır.

Rehabilitasyon tedavisinin amacı hastayı maksimum fonksiyonla günlük yaşantısına geri döndürmek ve yaşam kalitesini korumaktır.

İlke olarak rehabilitasyon tedavisi erken başlatılmalıdır. Rehabilitasyon tedavisinin geç başlatılması bir takım komplikasyonlara sebep olur. (Basınç yaraları, derin toplardamarlarda tıkanma, iltihaplanma, eklem sertlikleri, kemik erimesi, mesane ve  bağırsak fonksiyon bozuklukları gibi.)

Rehabilitasyonda en iyi fonksiyonel geri dönüşüm ilk 6 ay içerisinde gerçekleştiği ve 2 yıl süreyle devam ettiği belirtilmektedir.

 

NOT: Ziyaret etmekte olduğunuz, Özel Keçiören Hastanesi internet sitesinin içeriği ve uygulamaları, sadece bilgilendirme ve eğitim  amaçlı  olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim-hasta ilişkisi oluşturma amacı gütmemektedir. Burada yer alan bilgilerin, hekim muayenesi  ile  elde  edilen  bilgilerin  yerini  tutmadığı  bilinmelidir.